fleksitarianizmDiety wegetariańskie stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Wiele badań dowodzi, że stosowanie ich przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Ale co zrobić, gdy ktoś nie może zrezygnować z mięsa? Takim rozwiązaniem może być fleksitarianizm.

Fleksitarianizm to sposób odżywiania, w którym ogranicza się ilość spożywanego mięsa. Według innej definicji fleksitarianizm to dieta polegająca na spożywaniu mięsa tylko w wyjątkowych okolicznościach, np. poza domem, na przyjęciach, na spotkaniach biznesowych czy towarzyskich.

Czy to jest to samo co semiwegetarianizm?

Oczywiście, że nie. Semiwegetarianie nie jedzą wybranych rodzajów mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej jest to wykluczenie mięsa czerwonego. Natomiast fleksitarianie spożywają każdy rodzaj mięsa, ale ograniczają jego ilość.

Zdrowotne skutki fleksitarianizmu

Udowodniono, że ograniczenie ilości mięsa w diecie niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. Spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, hipercholesterolemia), cukrzycy typu 2, a nawet nowotworów jelita grubego. Warto jednak pamiętać, że mięso i produkty odzwierzęce są najlepszym źródłem pełnowartościowego białka, żelaza oraz witaminy B12. Fleksitarianizm jest sposobem pogodzenia tych dwóch zaleceń. Jednym z głównych założeń tego stylu życia jest zwiększenie ilości warzyw w diecie. Dodatkowo sprzyja to obniżeniu poziomu cholesterolu, zmniejszeniu ryzyka nowotworów jelita grubego, obniżeniu ciśnienia tętniczego. Warto pamiętać, że dieta oparta na produktach roślinnych pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Zasady diety

Nazwa wywodzi się od dwóch angielskich słów: flexible i vegetarian. Oznacza to dosłownie „elastyczny wegetarianizm”. Jak już wcześniej wspominałam główną zasadą jest ograniczenie ilości mięsa w diecie (ale nie całkowite jego wykluczenie). Nie ma ścisłych zasad. Każdy indywidualnie ustala co dla niego oznacza „ograniczenie ilości mięsa”. Produkty, na których opiera się dieta to:

  • rośliny strączkowe (tofu, fasola, soczewica, groch itp.) – bardzo dobre źródło białka,
  • warzywa i owoce,
  • produkty zbożowe z pełnego ziarna,
  • nabiał i jaja,
  • nasiona i orzechy.

Fleksitarianizm – tak czy nie

fleksitarianizm
Ten dosyć nowy model żywienia jest obiecujący. Termin „fleksitarianizm” został dodany do Oxford English Dictionary w 2014r. Nieliczne przeprowadzone badania wykazały, że wpływa on korzystnie na zdrowie człowieka. Wynika to z:

  • ograniczenia ilości mięsa i jego przetworów,
  • zwiększenia ilości błonnika pokarmowego,
  • zwiększenie ilości witamin i składników mineralnych.

Dodatkowo bycie fleksitarianinem sprzyja zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. A co za tym idzie – sprzyja ochronie środowiska.

Bibliografia
1. E. J. Derbyshire, “Flexitarian Diets and Health: A Review of the Evidence-Based Literature.,” Front. Nutr., vol. 3, p. 55, 2016.
2. Orlich M. J., Singh P. N., Sabate J. iwsp.: Vegetariandietarypatterns and the risk of colorectalcancers. JAMA Intern Med. 2015; 175(5):767–76
3. Raphaely, Talia, and Dora Marinova. „Flexitarianism: Decarbonising through flexible vegetarianism.” Renewable Energy 67 (2014): 90-96
4. T. M. Hicks, S. O. Knowles, and M. M. Farouk, “Global Provisioning of Red Meat for Flexitarian Diets.,” Front. Nutr., vol. 5, p. 50, 2018.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *